Śledź nas na:

Etyka - Artykuły

  • liczba prac:

Bioetyka

Norma moralna nie może wynikać z kultury gdyż jest ona normą moralną obiektywną. Kultura nie może wyznaczać normy moralnej.

Akty rozumne w etyce

Tadeusz Ślipko jest autorem pierwszego całościowego podręcznikowego ujęcia etyki tomistycznej w Polsce. Ślipko stoi na stanowisku, iż jest możliwe dotarcie do „etycznej prawdy", a drogą prowadzącą do tego jest doświadczenie i ludzki intelekt. Opierając się na tej zasadzie, buduje teorię obiektywnych norm.

Kara śmierci - historia, argumenty za i przeciw, stosunek Polaków do kary śmierci.

Prawo karne na ziemiach polskich we wczesnym średniowieczu opierało się na prawie zwyczajowym. Zakres przestępstw karanych śmiercią był zbliżony do istniejących w zachodniej części kontynentu. W sprawach ciężkich, jak zabójstwo, podpalenie, gwałty, rabunek, wyroki ferował lokalny władca (książę), w innych sprawach sądy sprawował właściciel domeny nadanej mu przez panującego. Najstarszą znaną formą karania śmiercią było ukamienowanie.

Kochać czy cierpieć?

Czy kocha się by cierpieć? Miłość bywa przedziwna ,niezrozumiała, dziwaczna.. Już widzę uśmiechy tych, którzy czytają mój felieton, bo przecież za każdym razem, kiedy próbujemy o miłości mówić i pisać natrafiamy na ścianę. Ponieważ nie można jej wyjaśnić, zrozumieć czy też przełożyć na słowa.

Nietolerancja

Nietolerancja w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechna. Zaczyna się na obgadywaniu, a może skończyć na zabójstwie. Składa się na to na przykład kolor skóry, inne wyznanie religijne, kultura, majątkowość lub ubiór czy nawet muzyka!

Osobowościowe skutki bezrobocia

Bezrobocie jest zjawiskiem polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i chcących pracować nie znajduje żadnego zatrudnienia.

Problemy w rodzinie - przemoc, patologia

Naturalnym środowiskiem życia człowieka jest rodzina. W niej się rodzi, wychowuje, kształci, dorośleje, w niej tworzy się własną przyszłość. Nie zawsze jednak środowisko to spełnia należycie swoje podstawowe funkcje wobec dzieci.

Wojna jest złem i nigdy więcej nie może się powtórzyć

Wojna towarzyszyła ludzkości od zawsze. Ludzie bili się między sobą jeszcze zanim nauczyli się mówić. Są różne opinie na temat wojny. Są jej zwolennicy i przeciwnicy. Była ona natchnieniem dla wielu pisarzy. O wydarzeniach wojennych możemy przeczytać w takich dziełach jak: Kamienie na szaniec czy Dywizjon 303. Możemy w nich przeczytać o bohaterskich czynach. Dowiadujemy się z nich też, że wojna to nie przelewki. Pewien bardzo mądry człowiek powiedział: "Wojna jest złem i nigdy więcej nie może się powtórzyć". Czy miał rację czy nie? Postaram się do tego dojść.

Eutanazja, za czy przeciw?

Termin "eutanazja" ("dobra śmierć", tzn. "bez bólu"), oznacza pozbawienie życia w przypadku nieuleczalnej choroby, na prośbę chorego, jego rodziny lub po podjęciu decyzji przez lekarza. Terminem tym określa się również "prawo do godnej śmierci", w znaczeniu, że inni mogą decydować o zadaniu powyższej.

Etyczne działania i postawy ludzi prawych i dobrych na podstawie książki Tadeusza Kotarbińskiego Żyć zacnie

…Co właściwie podoba nam się etycznie w postawie i działaniach ludzi odważnych , dobrych, prawych i sublimowanych? Czy nie za to szanujemy takich, że można liczyć na nich jako opiekunów? Że taki stanie twardo na placu w obliczu niebezpieczeństwa, broniąc tych, którzy są zdani na jego obronę, że takiemu nie zbraknie chęci, by pomóc innemu wydobyć się z klęski, że taki skoro zapowiedział ,że zrobi, co potrzeba, to dotrzyma zapowiedzi i zrobi, że taki nie ulegnie pokusom syreniego śpiewu i nie porzuci placówki ani domu dla doraźnych powabów, dla satysfakcji elementarnych, dla narkotyku…