Śledź nas na:



Dusza i uzasadnienie duchowości

Rozumowanie:

Wyprowadzanie praw z innych (np. Na gruncie logiki), wyciąganie poprawnych wniosków z prognozowanych praw, przewidywanie przyszłych wypadków, prognozowanie. Są to nie tylko czynności czysto duchowe, ale wymagają też odpowiedniego przygotowania i znajomości szeregu prawideł.

 

Dynamizm i wolność myśli ludzkiej:

Myśl ludzka nie jest związana ani przestrzenią, ani czasem, ani przedmiotami otaczającego nas świata. Zarówno teraźniejszość, przeszłość, jak i przyszłość, rzeczywistość, jak i dziedzina myśli są terenem jej swobodnego działania. Myśl ludzka jest wciąż twórcza, wolna, nowa. Ten dynamizm i wolność myśli świadczy o duchowości podmiotu poznającego.

 

Świadomość refleksyjna – świadomość siebie:

Jest ona charakterystyczną cechą i przywilejem człowieka. Człowiek może i potrafi przeprowadzać refleksję nad samym sobą, jego aktami. Dzięki temu poznaje siebie, zdobywa wiedzę o sobie, zdobywa świadomość siebie, stąd może sobą odpowiednio pokierować. Refleksja nie jest możliwa przy podmiocie materialnym. Dlatego człowiek ma świadomość siebie, swego człowieczeństwa, swojego istnienia, aktów. To różni człowieka od zwierząt.

 

Świadomość moralna (sumienie):

Człowiek nie tylko poznaje siebie i swoje działanie, ale potrafi je ocenić, wartościować pod względem moralnym, poznaje ich zgodność z zasadami moralnymi. Człowiek posiada świadomość swoich aktów, czemu towarzyszy świadomość zasługi albo winy.

 

Wola:

Przedmiotem woli jest dobro ogólne, tzn. że człowiek nie ogranicza sfery swoich dążeń do dziedziny popadającej pod zmysły, do dóbr konsumpcji, ale wytwarza sobie cele i wartości natury duchowej, np. wiedza, prawda, piękno, świętość, doskonałość. Wola jest nastawiona na nieskończoność.

Wolność woli oznacza, że wola w swym dążeniu i wyborze jest wolna. Wolność świadczy o duchowości, bo tam, gdzie jest materia, tam jest determinizm. Dlatego nie ma równości w poznaniu zmysłowym. Wolność leży w wyborze.



Zobacz także